Patarimai: dantų jautrumo priežastys ir prevencija | Waterpik

Patarimai: dantų jautrumo priežastys ir prevencija

Jautrūs dantys

Patarimai: dantų jautrumo priežastys ir prevencija

Dantų jautrumas – tai skausmas, kuris juntamas geriant šaltus ar karštus gėrimas, valgant, įkvėpus šalto oro ir pan. tai staigus aštrus skausmas, su kuriuo dažniau susiduria saldumynų mėgėjai, rūkoriai ar neseniai balinę dantis. Jei skausmas trunka keletą sekundžių, jis nekelia didesnių problemų, tačiau dantų jautrumas gali tapti tikrai varginančia problema, kai skausmo priepuoliai tampa ilgesni ir vis dažnesni.

Dantų jautrumo priežastys


Staigų skausmą dėl temperatūros pokyčio gali sukelti nusidėvėjęs emalis. Taip nutinka, jei dantys valomi neteisingai: naudojamas pernelyg kietas šepetėlis, jis valant labai spaudžiamas, naudojama abrazyvi dantų pasta. Visa tai ilgainiui gali paskatinti ir dantenų atsitraukimą, tad apsinuogina dantų šaknys ir įvairių dirgiklių signalai lengviau pasiekia danties nervą.

Dantų jautrumą gali sukelti ir bruksizmas – nevalingas griežimas dantimis. Apskritai, tai rimta problema, galinti sukelti įvairių dantų problemų nuo emalio nutrynimo iki sąkandžio pokyčių ar net žandikaulio išnirimo.

Jautrumą sukelia ir įvairios dantų ligos: pavyzdžiui, periodontitas, kuris pažeidžia dantį supančius audinius, arba gingivitas – uždegimas, dėl kurio susidaro vadinamosios dantenų „kišenės“. Taip pat jautresni būna įskilę dantys: per skilimo ar lūžio vietą bakterijos gali pasiekti pulpą, tokiose vietose kaupiasi apnašos.

Dėl įvairių odontologinių procedūrų laikinai gali padidėti dantų jautrumas. Kai kurių pacientų dantys jautresni tampa po balinimo procedūros, vainikėlių uždėjimo, burnos higienos. Dėl šių priežasčių atsiradęs jautrumas turėtų išnykti maždaug per mėnesį.

Jei vartojate daug rūgštaus maisto, pavyzdžiui, citrusinių vaisių, marinuotų daržovių, arba burnos skalavimo skystį, sudėtyje turintį rūgščių, dantys gali tapti jautresni. Rūgštys skatina emalio eroziją, todėl jų reikėtų vengti. Pirmaisiais nėštumo mėnesiais dantų jautrumas kankina ir kai kurias moteris – dėl hormoninių pokyčių organizme dantenos yra lengviau pažeidžiamos apnašų.

Kada reiktų apsilankyti pas gydytoją?


Dantų jautrumas dažniausiai yra pasekmė, simptomas, į kurį verta atkreipti dėmesį. Todėl visada verta pasikonsultuoti su odontologu, nesvarbu, kokia yra numanoma dantų jautrumo priežastis. Jei ranka numosite į dantų jautrumą, gali būti, kad laikui bėgant problema tik didės.

Žinoma, jei dantys jautrūs tapo po procedūros, galima kelias savaites luktelėti. Vis dėlto jei jautrumas užsitęsė arba pastebėjote, kad staigų skausmą jaučiate vis dažniau, nedelskite ir užsirašykite dantų apžiūrai. Daugeliu atvejų laikas yra labai svarbus, o problemą galima išspręsti pašalinus apnašas ir nešvarumus, kurie gali tapti uždegimo priežastimi.

Gydymo priemonės


Gydant dantų jautrumą, svarbu išsiaiškinti jo priežastį. Dažniausiai pašalinus priežastį, dantų jautrumas išnyksta. Jei dantis yra nuskilęs ar nulūžęs, jis atstatomas priklausomai nuo pažeidimo masto: plombuojamas arba protezuojamas. Dentino kanalėliai gali būti uždaromi naudojant fluoro laką ar kitas medžiagas – tai procedūra, mažinanti dantų jautrumą. Taip pat gali būti naudojamas ir lazeris.

Daugeliu atveju padeda ir profesionali burnos higiena, jos metu gydytojas patars, kaip suformuoti teisingus burnos higienos namuose įpročius. Ypatingą dėmesį dantų priežiūrai namuose reikėtų skirti nėščiosioms – tai padės išlaikyti dantis sveikus.

Kaip išvengti?


Viena dažniausių dantų jautrumo priežasčių – netinkama jų priežiūra. Dantų pasta ir šepetėliu galima pažeisti emalį ir dantenas, tad puikia alternatyva dantų valymui yra burnos irigatorius. Naudojant pulsuojančią vandens srovę, juo galima pašalinti visus nešvarumus ir puikiai išvalyti tarpdančius. Besikaupiančios apnašos tampa puikia terpe bakterijoms, o jos sukelia uždegiminius procesus, kurių pasekmė – dantų jautrumas. Taigi, tinkama dantų priežiūra yra puiki prevencija, norint išvengti nemalonaus ir erzinančio skausmo.

Be to, burnos irigatorius dantis valo itin švelniai ir saugiai, todėl jį naudoti galima net ir susidūrus su dantų jautrumu, uždegimu ar sujautrėjus dantenoms. Tai, turbūt, vienintelis toks efektyvus ir švelnus būdas užtikrinti tinkamą burnos higieną namuose, kuris tinka ir tiems žmonėms, kurie pernelyg uoliai įpratę brūžinti dantis šepetėliu.



          0
          Jūsū krepšelis tuščias!

          Panašu, kad į krepšelį dar neįdėjote jokių produktų.

          Naršyti produktus