Gingivitas - kas tai? Kaip atpažinti? - Waterpik.lt

Gingivitas – kas tai?

Gingvitas kas tai

Gingivitas – kas tai?

Gingivitas yra dantenų uždegimas, kurį sukelti gali įvairios priežastys. Dantenų uždegimas ar infekcija gali pakenkti burnos audiniui – dantenoms, kurios palaiko dantis. Negydant gingivito gali išsivystyti periodontitas ar parodontoze, o šios ligos gresia dantų netekimu. Kaip palaikyti gerą dantenų būklę?

Gingivito atsiradimo priežastys

Viena pagrindinių ir dažniausių gingivito priežasčių – apnašos. Jos dažnai kaupiasi dantų šepetėliu sunkiai pasiekiamose vietose ir dirgina dantenas, gali sukelti uždegimą. Apnašų sluoksnis ilgainiui kietėja, todėl jį būtina laiku pašalinti.

Pastebima, kad dantenų infekcijoms mažesnį atsparumą turi rūkantys pacientai. Tabako gaminių vartojimas kenkia kraujotakai, todėl dantenų audiniai yra prasčiau aprūpinami deguonimi ir maistingomis medžiagomis, juos lengviau paveikia išorės veiksniai.

Tam tikrų formų gingivitą sukelia dantų nepriežiūra ir imuninės sistemos nusilpimas, vitamino C trūkumas, ūmi infekcija ar kraujotakos ligos. Gingivitą sukelia ir išoriniai pažeidimai. Tai gali būti abrazyvi dantų pasta ar dantų šepetėlis, taip pat nekokybiškai pagaminti protezai, kai kurie intensyvaus poveikio vaistai, alergija ir hormonų disbalansas. Prevenciją užtikrina švelnus dantų valymas: rinkitės minkštą dantų šepetėlį, tarpdančiams valyti naudokite burnos irigatorių, atsargiai elkitės su dantų siūlu.

Gingivito rūšys

Atsižvelgiant į atsiradimo priežastis, yra skirstomos keturios gingivito rūšys. Viena dažniausių formų – bakterinis gingivitas, kurį sukelia uždegimas. Tipiniai simptomai yra dantenų patinimas, skausmas, kraujavimas, tačiau gydymas nėra sudėtingas: svarbu pašalinti apnašas ir užtikrinti gerą burnos higieną.

Nekrozinis gingivitas gali pasireikšti ir rimtesniais simptomais – dantenų krašto deformacija, blogu burnos kvapu. Hiperplastiniai procesai lemia hipertrofinį gingivitą. Su šia forma susiduria tie pacientai, kurie laiku nepašalina dantų akmenų, turi ėduonies problemų, netinkamai prižiūri dantis. 

Gingivito simptomai – ar galima atpažinti?

Dažniausiai pastebimi įvairių formų gingivito simptomai yra dantenų skausmas, patinimas, spalvos pokyčiai ir kraujavimas. Į pastarąjį simptomą reikėtų atkreipti ypatingą dėmesį ir kuo skubiau pasikonsultuoti su odontologu.

Vienas nemaloniausių simptomų yra prastas burnos kvapas, kuris gali sukelti ir įvairių psichologinių padarinių. Blogą kvapą sukelia bakterijos, kurios gali būti ir gingivito pradžios priežastimi. Nustatyti uždegimą padeda dantenų stebėjimas – sveikos dantenos yra švelniai rausvos spalvos, tvirtos, neskausmingos.

Kitas tipinis simptomas yra dantenų recesija. Atsitraukusias(apsinuoginusias) dantenas gali pastebėti patys pacientai: dantys tampa ilgesni, dantų ir dantenų susijungimo vietoje gali atsirasti liežuviu jaučiamas griovelis, gali pasireikšti dantų jautrumas.

Kaip kovoti su gingivitu?

Gingivito gydymas paprastai nėra sudėtingas: reikia pašalinti apnašas ir rūpintis dantų švara, reguliariai atlikti burnos higienos procedūras. Svarbiausia, susidūrus su gingivitu, svarbu neignoruoti dantenų būklės ir nedelsiant imtis veiksmų. O padėti sau galite dar tik laukdami vizito pas odontologą – pasirūpinkite tinkama burnos ertmės higiena.

Reguliariai ir taisyklingai valykite dantis, daug dėmesio skirkite apnašoms prie dantenų ir dantų tarpuose pašalinti. Jei dantenos yra jautresnės, vietoje dantų siūlo rinkitės tarpdančių irigatorių, kuris švelniai pašalina apnašas vandens srove. Be to, burnos irigatorius yra puiki prevencinė priemonė nuo gingivito – jis švelniai masažuoja dantenas, gerina kraujotaką, tad audiniai yra geriau aprūpinami deguonimi ir maistingomis medžiagomis, dantenos tampa atsparesnės išorės veiksniams.



          0
          Jūsū krepšelis tuščias!

          Panašu, kad į krepšelį dar neįdėjote jokių produktų.

          Naršyti produktus