11 Spa Tonzilių akmenys: Simptomai, priežastys ir gydymo būdai
Tonzilių akmenys – tai tonzilių kriptose susiformavę dariniai, kurie atsiranda iš maisto likučių, bakterijų, negyvų ląstelių, kitų nešvarumų. Ilgainiui šie dariniai ima pažeisti dantų audinius ir juos ardyti, kelti grėsmę visai burnos ertmės sveikatai naujai besiformuojančiais susirgimais. Būtent todėl svarbu tonzilių akmenų problemą spręsti nedelsiant kreipiantis į patikimus odontologus ir rūpinantis dar kruopštesne burnos ertmės priežiūra.
Skaitydami toliau sužinosite, kokiais simptomais pasižymi tonzilių akmenys, kaip pašalinti juos ir užkirsti kelią šiam susirgimui.
Tonzilių akmenų formavimosi priežastys
Tonzilių akmenys atsiranda dėl įvairių priežasčių, iš kurių dažniausios yra netinkama arba nepakankama dantų priežiūra, prastų burnos ertmės priežiūros priemonių naudojimas, nesveika mityba ir blogi įpročiai. Dažniausiai tai ilgalaikio burnos ertmės priežiūros apsileidimo pasekmė, kuri brangiai kainuoja. Todėl geriausia užkirsti kelią tonzilių akmenų formavimuisi iš karto, šiems dariniams dar nesukietėjus.
Ligos simptomai
Dažniausiai tonzilių akmenys būna gelsvi arba balti. Tai sukietėję dariniai, galintys atsirasti įvairiose burnos ertmės vietose.
Tonzilių akmenys pasireiškia šiais nemaloniais ir varginančiais simptomais:
- blogas burnos kvapas;
- blogas skonis burnoje;
- ryklės skausmas;
- apsunkintas maisto rijimas;
- baltų ar gelsvų darinių išskyros;
- skirtingo intensyvumo kosulys.
Simptomai labai skirtingi ir ne visada reiškiasi negatyviai. Gali būti būdingi nebūtinai visi, o tik dalis pasireiškimų. Kol tonzilių akmenys nesukelia jokių žymesnių simptomų, jie nėra pavojingi sveikatai. Tačiau atsiradus neigiamiems požymiams, reikėtų suklusti ir neatidėliojant kreiptis į gydytojus. Bet kokiu atveju, konsultacijos su specialistais ir kruopšti burnos ertmės priežiūra svarbi visuomet. Negydomi tonzilių akmenys gali sukelti įvairias komplikacijas.
Patikimiausi gydymo būdai
Kaip gydyti tonzilių akmenis ir išspręsti šią problemą? Yra keletas patikimų būdų:
- Kruopšti dantų priežiūra – kruopštus dantų valymas kasdien ir periodiškai atliekama profesionali burnos ertmės higiena padeda tiek profilaktiškai, tonzilių akmenims dar neatsiradus, tiek gydant šį susirgimą. Labai svarbu atkreipti daugiau dėmesio ir į tarpdančių valymą, pašalinti besikaupiančius mikrobus nuo liežuvio, dantenų, kitų sunkiausiai prieinamų burnos ertmės vietų.
- Tonzilių akmenų pašalinimas – kartais dar besiformuojančius ir ne tokius įsisenėjusius darinius gali tekti nukrapštyti. Tam tikslui geriausiai tinka kosmetiniai ausų krapštukai, taip pat dantų praplovimas druskos tirpalu. Veiksmingas gali būti ir švirkšto naudojimas, tokiu atveju, reikėtų išimti adatą ir tiesiog prapurkšti darinių formavimosi vietas švirkštu.
- Reguliarus ryklės skalavimas – tais atvejais, kuomet tonzilių akmenų formavimasis yra tapęs norma, ir nuolatos kenčiate nuo šios pasikartojančios problemos, vertinga periodiškai skalauti burną specialiomis, odontologų rekomenduotomis priemonėmis. Tai padės profilaktiškai palaikyti geresnę burnos higieną ir lengviau įveikti tonzilių akmenis. Žinoma, tuo pačiu metu reikalingi ir kiti kovos su tonzilių akmeninis būdai.
Tarpdančių irigatoriai
Specialios tarpdančių valymo priemonės, kaip antai, burnos irigatoriai gali būti labai efektyvus ir naudingas sprendimas. Kaip žinia, formuojantis tonzilių akmenims reikalingas dar didesnis atidumas burnos higienai. Jeigu atsiranda tokie dariniai kaip tonzilių akmenys, akivaizdu – su burnos higiena turite problemų.
Tarpdančių valymui skirti irigatoriai yra nedideli ir itin veiksmingi prietaisai, su kuriais kasdienė burnos ertmės priežiūra tampa dar lengvesnė. Jie daug geriau pašalina nešvarumus iš tarpdančių ir kitų sunkiai prieinamų burnos ertmės vietų, nei įprasti dantų šepetėliai, o tai yra labai svarbu tonzilių akmenų formavimosi atveju.
Metas pasirūpinti dar geresne burnos higiena ir pamiršti tonzilių akmenis bei kitus kamuojančius burnos ertmės susirgimus! Su moderniu burnos irigatoriumi pasirūpinti dantų priežiūra bus dar lengviau.