03 Geg Kokie būna dantų tipai?
Tikriausiai pastebėjote, kad jūsų dantys skiriasi savo forma ir dydžiu. Bet ar žinote, kodėl taip yra? Žmonių dantys yra skirstomi į keturis tipus ir atlieka skirtingas funkcijas. Svarbu žinoti, kad kiekvienas dantis burnoje yra svarbus: netekus vieno danties pasikeičia jėgų pasiskirstymas kandant ir kramtant maistą, o tai gali pakenkti likusiems dantims. Dėl šios priežasties visada reikia rūpintis savo šypsena ir užtikrinti gerą burnos ertmės higieną ir laiku taikyti reikalingą gydymą.
Priekiniai dantys
Priekiniai dantys yra labiausiai matomi – būtent juos atidengiame šypsodamiesi. Jie dar vadinami kandžiais, o pagrindinė jų funkcija yra atkąsti maistą. Būtent dėl to šie dantys pasižymi ypatinga forma: jie vieninteliai burnoje yra tokie plokšti ir turi palyginti ploną kraštą. Ir vaikai, ir suaugusieji turi po 8 kandžius (po dvi poras viršutiniame ir apatiniame žandikaulyje).
Iltiniai dantys
Iltiniai dantys yra šalia priekinių dantų, o jų forma primena iltis, kuriomis gali didžiuotis kai kurie gyvūnai. Šie dantys aštrūs, smailėjantys į apačią ir ilgesni už kitus dantis. Jų užduotis – padėti atplėšti maistą. Iltiniai dantys vaikams dygsta sulaukus 10-12 metų amžiaus. Iš viso turime keturis tokius dantis: po porą viršuje ir apačioje.
Kapliai
Kiek giliau burnoje slepiasi kapliai. Šie dantys yra platesni ir didesni už priekinius kandžius ir iltinius dantis. Jų viršuje yra specialios keteros, kurios padeda susmulkinti maistą. Įdomu tai, kad vaikai kaplių neturi – tai nuolatiniai dantys, kurie išdygsta tik apie 10-12 gyvenimo metus. Kaplių burnoje yra 8: po keturis viršutiniame ir apatiniame žandikaulyje.
Krūminiai dantys
Už kaplių yra krūminiai dantys, kurie yra patys didžiausi. Jų viršūnės plačios ir nelygios, nes pagrindinė šių dantų užduotis yra galutinai susmulkinti maistą, prieš jį nuryjant. Šie dantys turi 2-4 šaknis ir yra itin tvirti. Krūminių dantų burnoje yra daugiausiai, tačiau jų skaičius per gyvenimą keičiasi: vaikai turi po 8 pieninius krūminius dantis, o suaugusieji – 8-12 krūminių dantų.
Krūminiams dantims taip pat yra priskiriami ir vadinamieji protiniai dantys. Jie dygsta gerokai vėliau, organizmui jau pasiekus brandą – apie 17-25 metus. Įdomu tai, kad protiniai dantys išdygsta ne visiems. Manoma, kad tai lemia šiuolaikinio žmogaus mitybos įpročiai: valgome minkštesnį ir geriau apdorotą maistą, nei valgė mūsų protėviai, tad „papildomų“ protinių dantų mums paprasčiausiai nebereikia.