Danties skausmas: ką daryti, kai skauda dantį? | Waterpik

Danties skausmas: ką daryti, kai skauda dantį?

Danties skausmas

Danties skausmas: ką daryti, kai skauda dantį?

Jei Jus nei karto iš pasalų nėra užklupęs danties skausmas, kuris neretai apibūdinamas kaip vienas nemaloniausių potyrių, galime tik pasveikinti ir pagirti. Tikriausiai kruopščiai rūpinatės savo burnos higiena ir neignoruojate reguliarios dantų profilaktinės apžiūros būtinybės.

 

Visgi, kai dantų skausmas, nepriklausomai nuo priežasties, apsilanko, primename, jog pirmoji stotelė, naiviai nesitikint, kad šis, galbūt, ims ir tiesiog  praeis savaime, turėtų tapti vizitas pas odontologą. Toks sąmoningas elgesys ne tik padeda atsikratyti gyvenimo kokybę neigiamai veikiančio skausmo, bet ir išvengti rimtesnių komplikacijų. Aišku, neturint galimybių iš karto vykti pas odontologą, laikina pagalba gali tapti natūralūs danties skausmo malšinimo būdai, dalį kurių šiame įraše taip pat pristatysime. 

 

Dažniausios priežastys, kodėl gali skaudėti dantį

 

Dantų skausmas – tai organizmo apsauginė reakcija į įvairius dirgiklius, kurių (taigi – ir priežasčių, dėl kurių gali skaudėti dantį) yra labai daug. Tikslią priežastį, atlikus apžiūrą ir visus reikiamus tyrimus (pavyzdžiui, šalčio testas, palpacijos ir perkusijos testai, rentgenograma), nustatyts odontologas, į kurį raginame kreiptis nedelsiant, vos pajutus danties skausmą ir nelaukiant, kol tai taps nepakeliama.

 

Visgi, priežastys, dėl kurių skauda dantį, gali būti skirstomos į kelias pagrindines kategorijas.

 

Ėduonis

Ėduoniui pažeidus dantį, šis tampa jautresnis saldžiam ar šaltam maistui/gėrimui. Su dantų ėduoniu susijęs skausmas, kol šis dar nėra pažengęs, būna nestiprus, momentinis, tačiau, siekiant išvengti progreso (o šis, nieko nedarant, tikrai bus), būtina kuo greičiau kreiptis į odontologą.

 

Periodontitas (dantenų uždegimas)

 

Dantenų uždegimą sukelia apnašose esančios bakterijos. Periodontitas – viena tų klastingų ligų, apie save skausmu burnos ertmėje dažnai „pranešanti“ tik tada, kai jau yra gerokai pažengusi. Siekiant sumažinti periodontito tikimybę, į kasdienę burnos higienos rutiną turėtų būtų įtraukiamas ir irigatorius, kuris, lyginant su dantų šepetėliu ar dantų siūlu, gali padėti kruopščiau išvalyti maisto likučius, apnašas bei įvairius mikrobus net iš sunkiai pasiekiamų burnos ertmių.

 

Pulpitas

 

Danties nervo uždegimui (pulpitas), atsirandančiam dėl pro pažeistą emalį į pulpą patekusių bakterijų, būdingas pulsuojantis, dažnai – vakare ir naktį suintensyvėjantis danties skausmas, kurio, esant pažengusiai ligos formai, ne visada pajėgūs numalšinti ir nuskausminamieji vaistai.

 

Danties skilimas

 

Dančiui įskilus, šis tampa jautresnis saldžiam, šaltam maistui, o kramtant, jaučiamas skausmas. Net jei dėl šios priežastis juntamas skausmas tebuvo vienkartinis epizodas, svarbu kreiptis į odontologą, priešingu atveju galima sulaukti ir rimtesnių komplikacijų, pavyzdžiui, pulpito. 

 

Dygstantys protiniai dantys

 

Protinių dantų dygimą neretai lydi dantenų patinimas ir skausmas galinėje žandikaulių dalyje. Itin intensyvus skausmas įprastai būna tada, kai, dygdami, protiniai dantys atsiremia į šalia esančius dantis arba išdygsta nepilnai. Tokioje situacijoje gali būti reikalinga ir chirurgo pagalba, tad „nurašyti“ tokio skausmo kaip nereikšmingo, tapatinant jį su vaikų dantų dygimu, negalima.

 

Danties pūlinys

 

Danties pūlinys, apie kurį įprastai signalizuoja intensyvus pulsuojantis skausmas, danties „iškėlimo“ jausmas, o kartais – ir pakilusi temperatūra – pulpito komplikacija, kai bakterijos išplinta ir pasiekia danties šaknies viršūnę bei aplinkinius danties audinius. Esant tokiai būklei, reikalingas kuo operatyvesnis gydymas.

 

Griežimas dantimis

 

Dantų griežimo (bruksizmo) problemą, įprastai pasireiškiančią miego metu, gali išduoti tokie požymiai, kaip ryte juntamas skausmas apatinio žandikaulio srityje, diskomfortas, bandant sukąsti dantis, veido ir kaklo raumenų įtampą, nuovargis. Pradėti kuo anksčiau gydyti šią problemą svarbu ne tik dėl juntamo dantų skausmo, bet ir norint švengti tokių rimtų komplikacijų, kaip dantų nudilimas, sąnario ir raumenų problemos ir kita.

 

Skausmas po dantų gydymo procedūrų

 

Atliekant įvairias odontologines procedūras, yra dirginami danties kanalėliai, o  dėl to gali būti juntamas ir danties skausmas. Žinoma, apie tokią galimybę informuoja odontologas, nurodydamas ir orientacinę jo trukmę bei įvardindamas aplinkybes, kada, šiam nesiliaujant, reikia kreiptis.

 

Kaip numalšinti dantų skausmą namuose?

 

Gyvenime neretai nutinka, jog aplinkybės ima ir susidėlioja taip, kad, atrodytų, kažkas iš mūsų juokiasi. Puikus pavyzdys – danties skausmas, užklupęs naktį, savaitgalį, atostogaujant toli nuo civilizacijos ar esant kitoms aplinkybėms, kai į odontologą iš karto kreiptis nėra galimybių. Tokiu atveju išsigelbėjimu ar bent palengvėjimu gal tapti šie, žemiau pateikti patarimai, kaip numalšinti dantų skausmą namų sąlygomis.

 

Druskos tirpalas

 

Tirpalas, pagamintas, 1 v. š.  druskos ištirpinus stiklinėje vandens, turi priešuždegiminių, skausmą malšinančių savybių.

 

Sodos tirpalas

 

Sodos tirpalas, pagamintas 2 v. š. geriamosios sodos ištirpinus stiklinėje vandens, pasižymi tokiomis pat savybėmis, kaip ir druskos tirpalas.

 

Gvazdikėliai, imbieras

 

Tai – maisto produktai, pasižymintys priešuždegiminiu poveikiu. Priklausomai nuo galimybių, siekiant sumažinti danties skausmą, rekomenduojama sukramtyti gabalėlį  gvazdikėlio ar imbiero arba skaudamą vietą patepti minėtų augalų eteriniu aliejumi.

 

Šaldymas

 

Šaltis, kaip žinia, stabdo bakterijų dauginimąsi ir uždegimų plitimą. Tad, jei skaudamas dantis į šaltį jautriai nereaguoja, skausmo vietą galima vėsinti leduku.

 

Ką daryti, jei danties skausmas yra nepakeliamas?

 

Kai kamuoja nepakeliamas danties skausmas, ką tik aptartos natūralios priemonės norimo efekto, tikėtina, nesuteikia. Laikiną palengvėjimą, bent iki tol, kol pavyks atsisėsti į odontologo kėdę, įprastai gali atnešti nuskausminamieji vaistai, kurių dažnas turime namų vaistinėlėje. Tiesa, priklausomai nuo danties skausmo priežasties ir stiprumo (deja, vis dar yra žmonių, nereaguojančių į trumpalaikius skausmo epizodus ir laukiančius jų paūmėjimo), gali prireikti stipresnių nuskausminamųjų ar antibiotikų – medikamentų, vaistinėje parduodamu tik su gydytojo receptu.

 

Jei danties skausmas nepakeliamas, pirmąją pagalbą, net neabejojame, suteiks ir tos odontologijos klinikos, kuriose apsilankymo pacientai laukia ir kelis mėnesius. Yra klinikų, dirbančių ir savaitgalį ar net visą parą. Išskirtiniais atvejais galima kreiptis ir į artimiausios ligoninės priėmimo skyrių.

 

Kada dėl danties skausmo svarbu kreiptis į odontologą?

 

Vienareikšmiškai – visada, net ir tais atvejais, kai užklupęs danties skausmas buvo nestiprus, trumpas ar net vienkartinis epizodas. Šiuo atveju sąmoningumas, kuris, beje, turėtų apimti ne tik vizitus pas odontologą, pasireiškus skausmui, bet ir profilaktinei dantų apžiūrai, gali reikšti užbėgimą už akių rimtesnėms dantų problemos ir ilgesniam, sudėtingesniam, tad kartu ir brangesniam jų gydymui.

 

Waterpik
Average rating:  
 0 reviews


          0
          Jūsū krepšelis tuščias!

          Panašu, kad į krepšelį dar neįdėjote jokių produktų.

          Naršyti produktus