Pulpitas – kas tai? Danties nervo uždegimas, simptomai ir gydymas | Waterpik

Pulpitas – kas tai? Danties nervo uždegimas, simptomai ir gydymas

Pulpitas

Pulpitas – kas tai? Danties nervo uždegimas, simptomai ir gydymas

Nors iš pažiūros dantis, lyginant su kitomis kūno dalimis, atrodo mažas, tai – sudėtingas burnos ertmės organas, sudaryta iš įvairių, skirtingas funkcijas atliekančių dalių. Po emaliu yra minkštasis audinys – pulpa (vadinamasis danties nervas), kuriame yra daugybė kraujagyslių, limfmazgių, nervų ir danties kraujo ląstelių.

 

Pulpa, per kraujagysles aprūpindama dantį maisto medžiagomis, yra labai svarbi, kalbant apie dantų sveikatą ir regeneraciją. Pro pažeistą emalį patekus bakterijoms, prasideda pulpos uždegimas – pulpitas, kuris, dėl šiame minkštajame danties audinyje esančių nervų, ne tik labai skausmingas, bet ir, sutrikus maisto medžiagų tiekimui į dantį, kraštutiniu atveju gali tapti ir danties pašalinimo priežastimi. Tad, kuo anksčiau pradedamas pulpito gydymas, tuo jis būna paprastesnis ir efektyvesnis.

 

Pulpito atsiradimo priežastys

 

Siekiant paskirti veiksmingiausią gydymą bei išvengti galimų komplikacijų, odontologijoje neturėtų likti neatsakytų klausimų. Danties nervo uždegimas ir šią skausmingą burnos ertmės problemą sukėlusios priežastys – ne išimtis. Juk, priklausomai nuo uždegimo sukėlėjų, kai kurios situacijos, pavyzdžiui, dėl infekcijos kilęs pulpitas, gali turėti gerokai sudėtingesnes komplikacijas. Minėtu atveju – riziką, jog danties uždegimas gali pasiekti pulpos ertmę ir kaulą, taip sukeldamas kaulo infekciją. 

 

Pulpito priežastys yra skirstomos į kelias pagrindines kategorijas.

 

Dėl negydomo ėduonies į minkštąją danties dalį patekusios bakterijos

 

Neskiriant reikiamo dėmesio burnos ertmės higienai, kaupiasi bakterijos, kurios ilgainiui pažeidžia mūsų dantis. O, ignoruojant atsiradusio karieso gydymo poreikį, nedideli pažeidimai tampa sudėtingesni  ir, dėl suirusio emalio, į pulpą patenka bakterijos, sukeliančios danties nervo uždegimą.

 

Fiziniai (mechaniniai) dantų pažeidimai

 

Pulpa gali atsiverti ir patyrus smūgį į dantį ar dančiui nulūžus dėl kitų priežasčių.

 

Bruksizmas (griežimas dantimis) arba žandikaulio poslinkis

 

Minėti veiksniai, ilgainiui sukeliantys dantų traumas, taip pat gali būti pulpito atsiradimo priežastis.

 

Kitos priežastys

 

Be minėtų priežasčių, dėl kurių danties nervas yra pažeidžiamas bene dažniausiai, gali būti išskiriami ir tokie rizikos veiksniai, kaip cheminės medžiagos, medicininiai preparatai, rūkymas, kiti žalingi įpročiai.

 

Dažniausi pulpito simptomai

 

Žemiau išskirti būdingiausi danties kanalo uždegimo simptomai, tačiau jų pobūdis bei pasireiškimo intensyvumas priklauso nuo individualaus asmens sveikatos būklės bei pulpito progreso.

 

  •         Savaime prasidedantis, dažnai – pulsuojantis danties skausmas.
  •         Danties jautrumas, juntamas, valgant šaltą ar saldų maistą.
  •         Dantenų uždegimas.
  •         Sudėtingesniais pulpito atvejais – pakilusi kūno temperatūra, veido patinimas, limfmazgių padidėjimas, diskomfortas, jaučiamas kramtant ar ryjant maistą. 

 

Žinoma, kalbant apie odontologinį gydymą, kaip ir, beje, kitas sveikatos problemas, atsakymo „Google“ ieškoti nereikėtų. Vos tik pajutus bet kokius, bent mažiausią nerimą dėl savo burnos ertmės sveikatos keliančius simptomus, derėtų paskubėti registruotis vizitui pas odontologą. Dėmesio: net ir tuo atveju, jei skausmas yra silpnas ar net nejuntamas ir, atrodytų, pulpitu čia net nekvepia (nervų uždegimas kartais būna ir tylus!). Juk kai kurie pacientai, esant šiai burnos ligai, dėl kone nepakeliamo skausmo odontologo kėdėje atsiduria, priimti be eilės. Tuo tarpu kitiems pulpitas „išlenda“ netikėtai, per profilaktinę dantų apžiūrą, pacientui galbūt teprisimenant, jog „taip, dantį kažkada truputį buvo suskaudę“.

 

Pulpito formos ir diagnozavimas

 

Priklausomai nuo bakterijų išplitimo lygio ir pulpos pažeidimo sudėtingumo, yra išskiriamos kelios pulpito formos: tai – grįžtamas ir negrįžtamas pulpitas. Tikriausiai nereikia specialių medicininių žinių, pakanka sąmoningumo, suvokiant, jog, laiku nesikreipus į odontologus, pulpitas progresuoja, o tada iškyla rimtesnių komplikacijų grėsmė ir laukia sudėtingesnis, ilgiau trunkantis bei, žinoma, daugiau kainuojantis gydymas

 

Grįžtamas pulpitas. Tai – pradinė, lengvesnė šios ligos forma, kai dantyje susiformuoja palyginti negili ertmė be didelių bakterijų sankaupų, įprastai pasireiškianti nestipriu uždegimu bei nedideliu, trumpalaikiu skausmu, juntamu, valgant šaltą, saldų maistą. Laiku kreipusis į odontologą, taikomas gydymas nėra sudėtingas, o minkštoji danties dalis yra išsaugoma.

 

Negrįžtamas pulpitas. Kaip taikliai ir sufleruoja šio tipo danties nervo uždegimo pavadinimas, tai – jau progresavęs, sudėtingesnis pulpitas, reiškiantis stiprų uždegimą, sukeltą į nervą išplitusių bakterijų. Esant šiai pulpito stadijai, pacientą įprastai kankina stiprus, ilgalaikis skausmas, plintantis į kitus burnos ertmės audinius ir reikalaujantis kuo skubesnio gydymo.

 

Kilus įtarimui dėl pulpito ir norint patvirtinti ar atmesti šią diagnozę, pacientui odontologijos klinikoje, prieš imantis bet kokių veiksmų, pirmiausiai yra padaroma probleminio danties rentgeno nuotrauka ir, odontologui šią išanalizavus, yra priimamas sprendimas dėl individualaus paciento atveju efektyviausio gydymo taikymo.

 

Pulpito komplikacijų tikimybė

 

Pulpitas – ne tik pacientui fizinį diskomfortą kelianti, bet ir, laiku nepradėjus reikiamo gydymo, rimtomis komplikacijomis grasinanti burnos ertmės liga. Leidus pulpitui progresuoti, gali atsirasti danties pūlinys, ilgainiui pažeidžiantis žandikaulio kaulą. Esant tokiai būklei, iškyla žandikaulio kaulo gydymo poreikis, o, pasireiškus pačiam „juodžiausiam“ scenarijui – gali tekti su dantimi ir atsisveikinti.

 

Tiesa, žinant, kaip šiandien sparčiai pažengusi odontologija, o ir odontologijos specialistų teikiamų paslaugų prieinamumas Lietuvoje yra didelis, leisti, jog pulpitas baigtųsi danties netekimu, sutikite, reikštų ne ką kita, kaip visišką abejingumą savo sveikatai. Tie asmenys, kurie, net ir kankinami stipraus danties skausmo, į odontologą nesikreipia, savo elgesį pagrįsdami aukštomis šios srities specialistų paslaugų kainomis, turėtų suprasti faktą, jog, kuo ilgiau delsiama, tuo gydymas tampa sudėtingesnis, o kartu – ir brangesnis. 

 

Pulpito gydymas

 

Gydymas, taikomas, esant pulpitui, priklauso nuo šios ligos pažengimo laipsnio. Kalbant apie grįžtamąjį pulpitą, gydymas įprastai nėra sudėtingas – pakanka pašalinti jį sukėlusias priežastis. Įprastai pašalinamas danties kariesas ir atliekamas danties plombavimas. O, esant įtrūkusiai ar pažeistai danties karūnėlei, ši pakeičiama nauja.

 

Kai nustatomas negrįžtamas pulpitas, pacientui reikalingas ilgesnis, sudėtingesnis endodontinis danties šaknų kanalų gydymas. Dantis išgręžiamas, pulpa atveriama ir iš jos kruopščiai išvalomi uždegimą sukėlę dariniai, tarp kurių galimi ir pūliniai. Kai kuriais atvejais yra šalinama pati negyva pulpa, kuri pakeičiama dirbtiniu užpildu, taip panaikinant infekcijos židinį bei užkertant kelią jo atsiradimui ateityje. Taigi, net ir esant stipriai pažengusiam, pulpą negrįžtamai pažeidusiam pulpitui, dantis dažnu atveju gali būti išsaugotas.

 

Būdai apsisaugoti nuo pulpito (pulpito prevencija)

 

Norint, jog tema „pulpitas – kas tai“ domintų vien dėl smalsumo, o ne taptų asmeniškai pažįstama, neretai – su kankinančiu skausmu besisiejančia sveikatos problema, reikalingas pakankamas dėmesys tinkamai prevencijai. Žinoma, žemiau pateikti patarimai, kuriuos tėvai kuo anksčiau turėtų pradėti diegti ir savo atžaloms, gali apsaugoti ne tik nuo danties nervo uždegimo, bet ir įvairių kitų odontologinių problemų.

 

Kruopšti kasdienė burnos ertmės higiena

 

Kaip ir minėjome, pulpos uždegimas kyla, kai į ją, pro pažeistą emalį, patenka bakterijų. Dažniausia to priežastis būtent ir yra nepakankama burnos ertmės higiena. Beje, valyti reikia ne tik dantis, bet visą burnos ertmę –  tarpdančius, dantenas, liežuvį. Tad, kartu su įprastu dantų šepetėliu ir pasta, turėtų būti naudojamas ir burnos irigatorius, efektyviai pašalinantis maisto likučius, dantų apnašas bei didžiąją dalį burnos ertmėje esančių bakterijų.

 

Reguliariai atliekama profesionali burnos higiena.

 

Maždaug du kartus per metus (konkretų procedūros atlikimo dažnumą rekomenduoja burnos higienistas, įvertinęs Jūsų burnos ertmės būklę) derėtų apsilankyti pas specialistą, atliekantį profesionalią burnos ertmės higieną. Šio procedūros metu yra pašalinamos ant dantų besikaupiančios kietosios apnašos, kurių nuvalyti namų sąlygomis nepavyksta. 

 

Reguliari profilaktinė dantų apžiūra

Reguliarūs vizitai pas odontologą bent kartą į metus (arba, esant tam tikrų nusiskundimų, pagal poreikį), net ir neturint menkiausių dvejonių dėl galimų problemų, turėtų tapti kiekvieno ritualu. Nedidelis kariesas yra išgydomas vos per vieną vizitą, taip užkertant kelią gerokai sudėtingiau, ilgiau gydomo pulpito atsiradimui.  

 

Tinkama mityba

Iš savo raciono pašalinus saldžius, rūgščius maisto produktus, taip pat galima prisidėti prie efektyvios dantų ligų, tarp jų – ir pulpito, prevencijos.

 

Problemų, galinčių paskatinti pulpito atsiradimą, sprendimas

 

Derėtų neignoruoti tokių problemų, kaip, pavyzdžiui, bruksizmas, taip pat galinčių tapti pulpito priežastimi egzistavimo ir, kreipusis į odontologą, ieškoti galimų jo sprendimų.

 

Taigi, vos tik pastebėję menkiausius, net ir didelio diskomforto nesukeliančius požymius, galimai signalizuojančius apie pulpitą, svarbu kuo greičiau kreiptis į odontologą, paskirsiantį reikiamą gydymą. 

 

Waterpik
Average rating:  
 0 reviews


          0
          Jūsū krepšelis tuščias!

          Panašu, kad į krepšelį dar neįdėjote jokių produktų.

          Naršyti produktus