14 Gru Dantų akmenys: kodėl kaupiasi ir kaip juos pašalinti?
Burnos ertmėje susidariusios kietos nuosėdos – tai vadinamieji dantų akmenys. Šios problemos atsiradimas – nieko gero nežadantis ženklas, įspėjantis, jog pats metas skirti daugiau dėmesio savo burnos sveikatai. Norint užkirsti kelią bakterijų plitimui ir besikaupiančioms apnašoms, reikia pradėti dar kruopščiau valyti dantis, idealu – tam pasitelkiant ir irigatorių. Tiesa, kai dantų akmenys – jau realybė, nemaloniai nuteikianti, žiūrint į save veidrodyje, to nebepakanka. Svarbu kuo greičiau kreiptis į patyrusį burnos higienos specialistą, atliksiantį profesionalią higieną, kurios metus nuvalomos net tik minkštosios apnašos, bet ir akmenys.
Šiame straipsnyje daugiausiai dėmesio skirsime dantų akmenų atsiradimo priežastims, galimoms komplikacijomis ir, žinoma, patikimiausiems kovos su šia burnos ertmės problema būdams. Juk, žinant, kad dantų akmenų valymas namuose – misija neįmanoma, pagrindinė Jums tenkanti užduotis – šios burnos ertmės problemos profilaktika.
Dantų akmenys: kas tai?
Dantų akmenys – tai kietos, kalkinės nuosėdos, besikaupiančios ant dantų, dantenų ar protezų paviršiaus. Priklausomai nuo šios burnos ertmės problemos įsisenėjimo lygio ir sudėtingumo, kietosios dantų apnašos pirmiausiai būna šviesiai gelsvos, vėliau, jų nevalant, tamsėja ir virsta pilkais, tamsiais rudais, galiausiai – juodais dantų akmenimis, vizualiai matomais iš tolo. Tiesa, nors tarpdančiuose susiformavę akmenys estetinių problemų iš pirmo žvilgsnio nekelia, tačiau tai – vengiant profilaktinių vizitų pas odontologą ir/arba burnos higienistą, tarsi tiksinti „bomba“, galinti sukelti daug sudėtingų komplikacijų.
Ar dantų akmenys gali sukelti sveikatos problemų?
Kaip ir dauguma burnos ertmės problemų, taip ir dantų akmenys, vaizdžiai tariant, tik „žiedeliai“. Nieko nedarant, tai yra, ignoruojant būtinybę, vos tik pamačius pirmuosius dantų akmenų požymius, kreiptis į specialistą, atliekantį profesionalią burnos higieną, ši, iš pažiūros estetinė problema, gali tapti įvairių komplikacijų priežastimi. Liūdniausias tokio aplaidumo scenarijus – net dantų netekimas.
Blogas burnos kvapas. Iš burnos sklindantis nemalonus kvapas – šiai problemai būdingas požymis, juntamas ne tik mūsų pačių, bet ir greta esančių aplinkinių. Tai gali sukelti ne tik momentinį diskomfortą, bet ir tapti psichologinių problemų, neigiamai veikiančių socialinį bei profesinį gyvenimą, priežastimi.
Dantų ėduonis. Ant dantų susikaupusiose kietose apnašose gausu įvairių, vizualiai nepastebimų bakterijų, galinčių paskatinti karieso atsiradimą. Vėliau – ir visą eilę šios ligos komplikacijų, neatsiejamų nuo sudėtingo, ilgai trunkančio, brangaus dantų gydymo.
Dantenų uždegimas (gingivitas). Nevalant dantų akmenų, pastarieji gali sukelti ir gingivitą – dantenų uždegimą, lydimą paburkusių, paraudusių ar net violetinę spalvą įgavusių, jautrių, kraujuojančių, vėliau – suglembančių, nuo dantų atsitraukiančių dantenų.
Periodontitas. Ilgą laiką nevalomi, juodą spalvą įgavę dantų akmenys gali tapti periodontito (parodontozės) – dantenas ir aplinkinius danties kaulus pažeidžiančio uždegimo – priežastimi. Periodontitui progresuojant, prasideda kaulo irimo procesas, dantys pradeda klibėti ir, blogiausiu atveju, galima jų netekti.
Priežastys, kodėl atsiranda dantų akmenys
Dantų akmenys, galintys susiformuoti bet kuriame žmogaus amžiaus tarpsnyje – tiek vaikystėje, tiek senatvėje – dažnai yra nepakankamos burnos higienos rezultatas. Tiesa, tai – anaiptol ne vienintelė šią problemą išprovokuoti galinti priežastis.
Netaisyklingai valomi dantys. Norint, jog asmeninė dantų higiena, leidžianti išvengti dantų akmenų, būtų taisyklinga, svarbu tiek reguliarus, pakankamos trukmės (bent 2 minutes) dantų valymas ryte ir vakare, tiek ir, žinoma, kruopštumas, tai atliekant. Atkreipiame dėmesį, jog reikia kruopščiai valyti net ir sunkiai pasiekiamus dantis (ne tik jų išorę, bet ir vidų), taip pat – liežuvį ir kitas burnos ertmės vietas. Tinkamą rezultatą užtikrinanti valymo technika – sukamieji judesiai, pradedant dantenomis ir baigiant dantų paviršiumi.
Netinkamos dantų priežiūros priemonės. Dantų akmenys gali atsirasti ir dėl netinkamai pasirinktų dantų priežiūros priemonių – pastos ar dantų šepetėlio. Jei turite jautrias dantenas, rekomenduojama rinktis minkštą, nedirginantį šepetėlį. Priešingu atveju, naudojant per kietą dantų šepetėlį, gali būti juntamas ne tik diskomfortas, bet ir atsirasti kraujavimas. Įtakos turi ir naudojamos dantų pastos bei skalavimo skysčio sudėtis. Tad, geriausia, jog individualiu atveju tinkamiausias priežiūros priemones rekomenduotų Jūsų odontologas.
Dantų valymas be papildomų burnos priežiūros priemonių. Jei Jūsų burnos priežiūros priemonių „arsenale“ yra tik dantų šepetėlis ir pasta, turime blogų žinių: net ir tinkamai šias naudojant, kruopščiai pašalinti visų minkštųjų apnašų, laikui bėgant, virstančių dantų akmenimis, neįmanoma. Dantų skalavimo skystis, tarpdančių siūlas arba/ir tarpdančių šepetėlis, irigatorius – papildomos priemonės, užtikrinančios dantų valymo efektyvumą.
Ydingi kramtymo įpročiai. Jei kramtote maistą tik viena žandikaulio puse, darote sau „meškos“ paslaugą. Visų pirma, dėl to, jog kieto maisto kramtymas susijęs su savaiminiu dalies minkštųjų apnašų nusivalymu. Vadinasi, ant tos žandikaulio pusės, kuri kramtymo metu „ilsisi“, lieka daugiau apnašų, tad ir dantų akmenys susiformuoja greičiau. Negana to, toks ydingas įprotis gali būti susijęs ir su padidinta kaulo irimo rizika ilgalaikėje perspektyvoje.
Netinkama mityba. Valgydami minkštą, cukrumi ir saldikliais prisotintą maistą, gerdami gazuotus gėrimus ir alkoholį, padidinate apnašų kaupimosi tikimybę. Dėl šios priežasties asmenys, propaguojantys sveiką mitybą, tai yra, valgantys kietą maistą, daug vaisių ir daržovių, susiduria su mažesne dantų akmenų rizika. Tiesa, druskos, kuri įprastai nėra priskiriama sveikatai patiems draugiškiausiems produktams, trūkumas taip pat yra susijęs su įvairiomis lėtinėmis ligomis, tarp jų – ir galimu dantų akmenų susidarymu.
Genetiniai veiksniai. Polinkis į dantų akmenų atsiradimą gali būti susijęs ir su tokiais genetiniais veiksniais, kaip, pavyzdžiui, cheminė seilių sudėtis ir kita.
Reguliariai atliekamos profesionalios burnos higienos svarbos ignoravimas. Tik reguliariai, įprastai – bent porą kartų per metus atliekama profesionali burnos higiena – būtina sąlyga, norint užkirsti kelią dantų akmenims, o taip pat – ir kitoms, dar sudėtingesnėms burnos ertmės ligoms.
Kaip išvengti dantų akmenų?
Svarbu suprasti, jog akmenys ant dantų neatsiranda per vieną dieną. Tai yra ilgalaikis procesas, kurio dažniausia (bet, žinoma, kaip jau aptarėme, ne vienintelė) priežastis – nepakankama burnos ertmės priežiūra. Ir to pasekmės, jei tėvai neskiria pakankamai dėmesio, ugdydami vaikams tinkamus burnos priežiūros įgūdžius, deja, neretai matomos jau nuo pat vaikystės.
Norint, jog netektų sukti galvos, kaip panaikinti akmenis nuo dantų, svarbu domėtis, kaip galima išvengti šios burnos ertmės problemos. Ir, žinoma, tais patarimais, apimančiais kruopščią burnos higieną namuose, pasitelkus ne tik dantų šepetėlį ir pastą, bet ir irigatorių bei reguliarius vizitus pas higienistą, vadovautis praktiškai. O taip pat – diegti tokį atsakingą požiūrį ir savo atžaloms. Juk dantų akmenys, pasikartosime, atsiranda tiek vyresnio amžiaus žmonėms, tiek vaikams.
Kruopšti burnos ertmės priežiūra
Tam, kad galėtumėte mėgautis gera burnos ertmės sveikata ir, galbūt, su dantų akmenimis niekada nesusidurtumėte asmeniškai, kruopščiai rūpintis dantimis reikėtų pradėti jau šiandien. Preciziškai valykite ne tik dantis, bet ir visą burnos ertmę, nepamiršdami ir tarpdančių, liežuvio, žandų. Naudokite kokybiškas, patikimas burnos ertmės priežiūros priemones (geriausia – rekomenduotas odontologo, susipažinusio su Jūsų burnos ertmės būkle), kurios padės pasiekti dar greitesnius ir lengvesnius rezultatus per trumpesnį laiką.
Bent kartą per metus, ar, priklausomai nuo dantų būklės, ir dažniau, rekomenduojama apsilankyti pas higienistą, pasirūpinsiantį atkurti nepriekaištingą Jūsų burnos higieną. Profesionaliai atliekamų burnos higienos procedūrų metu vykdomas giluminis dantų akmenų valymas, skirtas pašalinti ne tik minkštąsias apnašas, bet ir dantų akmenis. Žinoma, toliau, siekiant išsaugoti profesionalios higienos sukurtus rezultatus, tinkama kasdiene burnos ertmės priežiūra būtina rūpintis patiems.
Dantų higiena su irigatoriumi
Kalbant apie dantų akmenų atsiradimą lemiančias priežastis, buvo paminėta ir aklas pasikliovimas vien elementariu dantų šepetėliu ir pasta. Siekiant užtikrinti maksimaliai efektyvią burnos ertmės švarą, pasiekiamą namų sąlygomis, kaip vienas patikimiausių sprendimų yra įvardinamas ir irigatorius. Tai – burnos priežiūros prietaisas, kuris, veikdamas pulsuojančios vandens srovės principu, pasiekia tarpdančius bei kitas, net ir pačias atokiausias burnos ertmės vietas.
Tiesa, jau susiformavusių dantų akmenų valymas namuose, net jei tam naudojami profesionalūs burnos irigatoriai, nėra efektyvus. Šis prietaisas negali pašalinti susikaupusių dantų akmenų, tačiau yra puiki profilaktinė priemonė, skirta kruopščiam minkštųjų apnašų, taip pat – maisto likučių ir įvairių bakterijų – šalinimui. Pirmiausia reikėtų apsilankyti pas odontologą/dantų higienistą profesionaliai burnos ertmės higienai, o tuomet – atsakingai rūpintis higiena pačiam, nepamirštant naudoti ir irigatoriaus bei taikyti kitų, nuo kruopščios burnos priežiūros neatsiejamų patarimų, aptartų šiame straipsnyje.
Taigi, burnos higiena, padedanti išvengti akistatos su dantų akmenimis, susideda iš keleto pagrindinių žingsnių, kurie, neleidžiant šiai burnos ertmės problemai progresuoti, daug nekainuoja: tereikia šiek tiek Jūsų sąmoningumo ir, žinoma, laiko. Aišku, investuoti į tai tikrai verta: juk kalbama apie galimybę džiaugtis gera burnos sveikata ir estetiška šypsena.