10 Spa Burnos džiūvimas: ką tai reiškia ir ko imtis susidūrus?
Sausos burnos sindromas (kserostomija) – taip vadinamas sutrikimas burnos gleivinėje, kuomet neišskiriama pakankamai seilių ir jaučiamas varginantis burnos džiūvimas. Sausumas gerklėje sukelia išties nemažą diskomfortą, be to, jis nėra gerai bendrinei burnos ertmės sveikatai. Tai nemalonu, nepatogu, kelia blogą burnos kvapą ir didina ėduonies bei kitų burnos ertmės susirgimų riziką. Toliau skaitydami sužinosite, ką tai reiškia, kai pastebimas burnos džiūvimas. Tuo pačiu rasite daug naudingos informacijos šios problemos įveikimui ir dar geresnei burnos ertmės priežiūrai.
Kserostomijos priežastys
Burnos džiūvimo priežastys labai įvairios. Pagrinde viskas vyksta dėl sutrikusios seilių liaukų funkcijos, kuomet nepagaminama pakankamai seilių. Seilių liaukų funkcijos sutrikimai gali rastis dėl įvairių virškinimo sutrikimų, prastos mitybos, Krono ligos ir kitų susirgimų. Apibendrintai galima būtų išskirti šias kserostomijos priežastis:
- dehidratacija, kurią sukelia gausus prakaitavimas, karščiavimas, viduriavimas, nesaikingas kavos gėrimas, taip pat tabako, alkoholio vartojimas;
- kai kurių vaistų nuolatinis vartojimas, ypač medikamentų, skirtų nerimui, aukštam kraujospūdžiui, depresijai gydyti;
- chemoterapiniai vaistai ir vėžiui gydyti skirta spinduliuotė;
- netinkama mityba;
- nervų pažeidimas;
- knarkimas ir kvėpavimas atvira burna;
- įvairios sveikatos būklės, kaip kad, pavyzdžiui, pienligė, diabetas, insultas, Alzheimerio liga ir t.t.
Sausos burnos simptomai
Sausa burna vargina ne vieną. Ypač dažnai gali būti juntamas burnos džiūvimas naktį, kamuoja troškulys, tačiau geriant daug vandens burna vis tiek džiūsta. Kartais burnoje randasi net įvairios opelės, žaizdelės, kadangi sutrinka burnos gleivinės normali veikla. Natūralu, jog visa tai kelia labai daug nepatogumų ir nemalonių pojūčių. Burnos džiūvimas pasireiškia šiais simptomais:
- sausumo pojūtis burnoje ir gerklėje;
- sausumas burnoje naktį;
- nuolatinis kamuojantis troškulys;
- kai kuriais atvejais gali atsirasti opos burnoje;
- dažnai būdingas gerklės skausmas ir sunkumai ryjant maistą;
- trūkinėja lūpos ir lūpų kampučiai.
Simptomų raiška bei intensyvumas labai skiriasi priklausomai nuo konkrečios situacijos ir sveikatos būklės, galų gale, imuniteto stiprumo. Būtų naudinga pasitarti su savo gydytoju, kuris rekomenduos jums tinkamiausias gydymo priemones.
Būdai įveikti burnos sausėjimą
Koks burnos sausumo gydymas geriausias? Iš tiesų, būtina kruopšti dantų priežiūra. Reikėtų gerti daug vandens, didinti seilių srautą ir siekti visais įmanomais būdais užkirsti kelią dantų ėduoniui. Labai svarbus sveikas gyvenimo būdas ir geri įpročiai, todėl rekomenduojama reguliuoti mitybą, vengti rūkymo, alkoholio, aštrių maisto produktų. Sveika mityba ir sveikas gyvenimo būdas padeda palaikyti balansą virškinimo sistemoje ir burnos ertmėje, todėl sveikai gyventi labai naudinga kaip prevencija siekiant išvengti burnos džiūvimo.
Waterpik irigatorius kovai su sausa burna
Be abejonės, esant kserostomijai reikėtų skirti dar daugiau dėmesio kruopščiam dantų valymui ir jų priežiūrai, nes burnos ertmėje kaupiasi dar daugiau mikrobų. Svarbu kiekvieną dieną, ryte ir vakare kruopščiai valyti dantis ir tarpdančius. Vienas iš lengviausių ir greičiausių būdų tai padaryti – irigatoriaus naudojimas. Waterpik irigatorius gali tapti patikimu pagalbininku kovai su prasta burnos higiena. Su šiuo prietaisu puikiai išvalomi tarpdančiai, pašalinamos bakterijos ir nešvarumai iš sunkiausiai prieinamų burnos ertmės vietų, todėl valymo rezultatai kur kas geresni, nei naudojantis įprastu dantų šepetėliu. Metas pasakyti burnos sausumai „ne“ ir įveikti šią problemą! Pasitelkite visus kovos su kserostomijos būdus įskaitant ir veiksmingą valymo prietaisą irigatorių – tuomet burnos sausumą galėsite pamiršti.