Geografinis Liežuvis: Gydymas, Simptomai ir Priežastys | Waterpik

Geografinis liežuvis

Geografinis liežuvis

Geografinis liežuvis

Geografinis liežuvis, dar žinomas, kaip gerybinis migruojantis glositas, yra nevėžinė burnos ertmės būklė, pasireiškianti lygiomis, rausvomis dėmėmis ant liežuvio, dažnai apsuptomis baltais arba pilkais pakraščiais.

Šiame straipsnyje aptarsime geografinio liežuvio paplitimą, kas gali juo susirgti, kokie yra tipiniai simptomai, žinomos priežastys, diagnostikos metodai, gydymo būdai, prevencijos strategijos ir kada kreiptis į gydytoją.

Kas yra Geografinis Liežuvis?

Geografinis liežuvis yra gerybinė burnos ertmės būklė, kuriai būdingi lygūs, žemėlapį primenantys raudoni liežuvio lopai su baltais arba pilkais pakraščiais. Paprastai ji nekelia rimto pavojaus sveikatai, nors kai kurie asmenys gali jausti lengvą dirginimą.

Tiksli priežastis neaiški, tačiau ji dažnai siejama su genetiniais veiksniais ir tam tikromis sveikatos būklėmis.

Paplitimas

Skaičiuojama, kad geografiniu liežuviu serga apie 3 % pasaulio gyventojų, nors tikrasis skaičius gali būti didesnis dėl nediagnozuotų atvejų.

Geografinis liežuvis gali pasireikšti bet kuriame amžiuje, tačiau dažniausiai pasireiškia jaunų suaugusiųjų tarpe. Daugeliui žmonių simptomai būna minimalūs arba jų iš viso nebūna, todėl mažiau tikėtina, kad apie tai bus pranešta klinikoje.

Kam pasireiškia?

Geografinis liežuvis gali prasidėti visiems, tačiau tam tikroms grupėms rizika yra didesnė. Šioms grupėms priklauso:

  • Žmonės, segantys specifinėmis odos ligomis (pvz., psoriaze). Jie gali turėti didesnę tikimybę susirgti geografiniu liežuviu dėl sutampančių imuninių reakcijų.
  • Asmenys, turintys mitybos sutrikimų. Geležies, cinko ar B grupės vitaminų trūkumas gali prisidėti prie ligos pasireiškimo ir jos simptomų atsiradimo.
  • Asmenys, sergantys lėtinėmis ligomis (pvz., diabetu, reaktyviuoju artritu).
  • Į alergiją ar stresą linkę žmonės. Hormonų ir imuninės sistemos pokyčiai gali sustiprinti dėmių ant liežuvio atsiradimo riziką.

Geografinis liežuvis vaikams taip pat gali pasireikšti, kaip ir suaugusiesiems. Dažnu atveju – su minimaliais simptomais, kurie išnyksta savaime.

Geografinio Liežuvio Simptomai ir Priežastys

Geografinis liežuvis dažnai pasireiškia ryškiomis matomomis žymėmis ir retkarčiais sukelia diskomfortą. Supratimas apie pagrindinius simptomus ir priežastis gali padėti asmenims atpažinti ir veiksmingiau valdyti šią būklę.

Nors tai nėra pavojinga gyvybei liga, įvairūs veiksniai gali pabloginti geografinio liežuvio būklę ir sukelti paūmėjimus.

Dažniausi geografinio liežuvio simptomai

Simptomai dažnai būna susiję su pastebimais liežuvio tekstūros ir išvaizdos pokyčiais. Laikui bėgant dėmės gali keisti vietą ar formą, todėl atsiranda ryškus „žemėlapio“ efektas. Gali atsirasti lengvas dirginimas, ypač vartojant aštrų ar rūgštų maistą.

Požymiai:

  • Lygios, raudonos dėmės su plonu, šviesiu apvadu;
  • Retkarčiais atsiranda deginimo ar dilgčiojimo pojūtis;
  • Trumpalaikiai dėmių dydžio ar padėties pokyčiai.

Žinomos geografinio liežuvio priežastys

Nors tiksli priežastis lieka neaiški, manoma, kad geografiniam liežuviui įtakos turi keli veiksniai. Didelį vaidmenį vaidina genetinis polinkis. Mitybos ir hormonų pusiausvyros sutrikimai gali dar labiau paskatinti arba sustiprinti simptomus.

Galimos priežastys:

  • Genetiniai veiksniai (šeimos istorija);
  • Pagrindinės imuninės ar uždegiminės ligos;
  • Geležies, cinko ar B grupės vitaminų trūkumas.

Geografinis Liežuvis: Diagnostika

Diagnozuojant pirmiausia atliekamas klinikinis liežuvio paviršiaus tyrimas. Sveikatos priežiūros specialistai ieško būdingų raudonų dėmelių su šviesesniais pakraščiais.

Atliekami kraujo tyrimai, kuriais paneigiami mitybos trūkumai. Taip pat, retais atvejais, atliekama biopsija, kad būtų galima atmesti kitas burnos ertmės ligas.

Geografinio Liežuvio Gydymas

Geografinis liežuvis nėra galutinai išgydoma būklė. Tačiau, daugumai žmonių, yra galimybė palengvinti ligos simptomus. Gydymui gali būti skiriami vietiniai analgetikai ar antihistamininiai skalavimo skysčiai, kurie palengvina diskomfortą ir sumažina uždegimą.

Tinkamos burnos sveikatos palaikymas reguliariai valant dantis ir naudojant dantų valymo irigatorius, taip pat gali padėti sumažinti dirginimo riziką.

Prevencija: Ar Galima Išvengti Geografinio Liežuvio?

Visiškai išvengti geografinio liežuvio ne visada įmanoma, tačiau tam tikri įpročiai gali sumažinti ligos paūmėjimus:

  • Subalansuota mityba: maistas, kupinas vitaminų ir mineralų, padės palaikyti gerą burnos sveikatą;
  • Streso vengimas gali sumažinti nuolatinių simptomų tikimybę.

Dirginimą taip pat gali susilpninti ir labai rūgštaus ar aštraus maisto atsisakymas.

Kada Kreiptis Į Gydytoją?

Jei įtariate, kad jums pasireiškė geografinis liežuvis, kurio dėmės neišnyksta arba pasireiškia vis smarkiau; arba sukelia didelį skausmą -nelaukdami kreipkitės į savo šeimos gydytoją.

Bet kokios neįprastos apnašos, kraujavimas ar drastiški liežuvio tekstūros pokyčiai taip pat turėtų paskatinti nedelsiant kreiptis į gydytoją, kuris atliks tyrimus dėl kitų burnos sveikatos sutrikimų

Waterpik
Average rating:  
 0 reviews


          0
          Išleisk 10.00  ir gauk nemokamą LT pristatymą
          Jūsū krepšelis tuščias!

          Panašu, kad į krepšelį dar neįdėjote jokių produktų.

          Naršyti produktus